Get inspired

Subscribe to our Newsletter for news on latest products and sales


  Search

  Ładowanie Wydarzenia

  « Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

  Odkryj Tajniki Porcelany i Nericomi

  10 marca,13:00 - 17:00

  KUP BILET i podaj termin wydarzenia:

  https://monikawal.pl/kategorie-produktow/odkryj-tajniki-porcelany-dowiedz-sie-co-masa-lejna-i-plastyczna-nericomi-oraz-zabawa-z-formami-gipsowymi/

  Odkryj Tajniki Porcelany, dowiedz się co  masa lejna i plastyczna, Nericomi oraz zabawa z formami gipsowymi.

  Porcelana – co to jest? Tutaj opisze Wam klasyczny proces produkcyjny porcelany dostępnej w sklepach.

  Porcelana jest najszlachetniejszym rodzajem białej ceramiki. Po raz pierwszy wynaleziona i wyprodukowana została w Chinach w VII wieku. Porcelana jest mieszanką glinki kaolinowej (kaolin jest skałą osadową) oraz minerałów – skalenia i kwarcu. Produkcja porcelany składa się z kilku etapów.

  Pierwszym etapem jest formowanie wyrobów (kubków, talerzy, misiek, filiżanek itd.) z uprzednio przygotowanych mas ceramicznych. Formowanie może odbywać się m.in. poprzez toczenie np. talerzy czy filiżanek (uszka formowane są osobno i doklejane) oraz  poprzez lanie – tu wlewa się masę do odpowiednich form i wyjmuje po wyschnięciu.

  Kolejnym etapem jest wypalanie ich w temperaturze 920-980 st. C. Tutaj powstaje tzw. biskwit, czyli wypalony ale nieszkliwiony półprodukt. Pierwsze wypalanie nadaje półproduktom porowatości, dzięki której nabierają zdolności silnego pochłaniania glazury.

  W trzecim etapie wyroby pokrywane są szkliwem (glazurą), a następnie po wyschnięciu, ponownie wypalane w wyższej temperaturze niż uprzednio tj. 1280-1460 st. C. Jest to tzw. ostre wypalanie, które powoduje całkowite pokrycie i wtopienie szkliwa.

  Czwartym i ostatnim etapem jest dekorowanie i ponowne wypalanie w celu utrwalenia ozdoby. Sposoby dekorowania są różne – dekorowanie na glazurze bądź pod glazurą, są też masy czy glazury kolorowe. Najczęściej wykorzystywaną metodą jest zdobienie na glazurze poprzez rozmaite druki, kalki, stemple, natryski a także zdobienie ręczne poprzez pędzel oraz piórko.

  Na warsztatach w mojej pracowni pokaże Wam jak ja pracuję z porcelaną  i co z  niej robię. 

  Prace, które powstaną są  niepowtarzalne, delikatne  o cienkich, perłowo-białych, a nawet przezroczystych ściankach a w przypadku Nericomi (japońska forma zdobienia pigmentami) mają piękne kolorowo – marmurkowe wzory. Możecie z porcelany zrobić muszle, talerze lub biżuterię.

  Na zajęciach dowiesz się jakie są  rodzaje mas porcelanowych. Nauczysz się barwienia pigmentami mas plastycznych oraz jak tworzyć Nericomi ( inna nazwa tej  techniki to  Agatowa)
  Poznasz zasady, techniki odlewania porcelany lejnej w formach gipsowych oraz stworzysz efektowne  faktury „dziur” na powierzchni naczynia.

  Po wypaleniu na biskwit prace zostaną podszkliwne szkliwem transparentnym i  w ciągu 2 tygodni wypalone na wysoką temp. 


  Cały kurs trwa 4h  kosztuje 580 zł  i zawiera wszystkie materiały oraz dwa wypały w piecu ceramicznym.

  UWAGA: Istnieje możliwość dogrywki czyli ozdobienia prac 10 % złotem i  3 wypału w piecu ceramicznym w cenie 300 zł.

  Prace wykonane podczas zajęć  należą do uczestnika i musza być odebrane do 30 dni po ukończeniu kursu.( w przypadku braku odbioru są utylizowane ).

  W przypadku pytań proszę dzwonić na nr. 517830790

  KUP poniżej kliknij link przy WITRYNA  INTERNETOWA

  Organizator

  Monika Wal
  Phone
  517837790
  Email
  monikawal74@gmail.com
  Zobacz witrynę: Organizator

  Miejsce wydarzenia

  MAGIA GLINY
  Focha 75
  Pruszków, maz 05-800 Poland
  + Google Map
  Phone
  517837790
  Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia
  X