Twój koszyk jest obecnie pusty!
KUP BILET i podaj termin wydarzenia:
Odkryj Tajniki Porcelany, dowiedz się co masa lejna i plastyczna, Nericomi oraz zabawa z formami gipsowymi.
Porcelana – co to jest? Tutaj opisze Wam klasyczny proces produkcyjny porcelany dostępnej w sklepach.
Porcelana jest najszlachetniejszym rodzajem białej ceramiki. Po raz pierwszy wynaleziona i wyprodukowana została w Chinach w VII wieku. Porcelana jest mieszanką glinki kaolinowej (kaolin jest skałą osadową) oraz minerałów – skalenia i kwarcu. Produkcja porcelany składa się z kilku etapów.
Pierwszym etapem jest formowanie wyrobów (kubków, talerzy, misiek, filiżanek itd.) z uprzednio przygotowanych mas ceramicznych. Formowanie może odbywać się m.in. poprzez toczenie np. talerzy czy filiżanek (uszka formowane są osobno i doklejane) oraz poprzez lanie – tu wlewa się masę do odpowiednich form i wyjmuje po wyschnięciu.
Kolejnym etapem jest wypalanie ich w temperaturze 920-980 st. C. Tutaj powstaje tzw. biskwit, czyli wypalony ale nieszkliwiony półprodukt. Pierwsze wypalanie nadaje półproduktom porowatości, dzięki której nabierają zdolności silnego pochłaniania glazury.
W trzecim etapie wyroby pokrywane są szkliwem (glazurą), a następnie po wyschnięciu, ponownie wypalane w wyższej temperaturze niż uprzednio tj. 1280-1460 st. C. Jest to tzw. ostre wypalanie, które powoduje całkowite pokrycie i wtopienie szkliwa.
Czwartym i ostatnim etapem jest dekorowanie i ponowne wypalanie w celu utrwalenia ozdoby. Sposoby dekorowania są różne – dekorowanie na glazurze bądź pod glazurą, są też masy czy glazury kolorowe. Najczęściej wykorzystywaną metodą jest zdobienie na glazurze poprzez rozmaite druki, kalki, stemple, natryski a także zdobienie ręczne poprzez pędzel oraz piórko.
Na warsztatach w mojej pracowni pokaże Wam jak ja pracuję z porcelaną i co z niej robię.
Prace, które powstaną są niepowtarzalne, delikatne o cienkich, perłowo-białych, a nawet przezroczystych ściankach a w przypadku Nericomi (japońska forma zdobienia pigmentami) mają piękne kolorowo – marmurkowe wzory. Możecie z porcelany zrobić muszle, talerze lub biżuterię.
Na zajęciach dowiesz się jakie są rodzaje mas porcelanowych. Nauczysz się barwienia pigmentami mas plastycznych oraz jak tworzyć Nericomi ( inna nazwa tej techniki to Agatowa)
Poznasz zasady, techniki odlewania porcelany lejnej w formach gipsowych oraz stworzysz efektowne faktury „dziur” na powierzchni naczynia.
Po wypaleniu na biskwit prace zostaną podszkliwne szkliwem transparentnym i w ciągu 2 tygodni wypalone na wysoką temp.
Cały kurs trwa 4h kosztuje 580 zł i zawiera wszystkie materiały oraz dwa wypały w piecu ceramicznym.
UWAGA: Istnieje możliwość dogrywki czyli ozdobienia prac 10 % złotem i 3 wypału w piecu ceramicznym w cenie 300 zł.
Prace wykonane podczas zajęć należą do uczestnika i musza być odebrane do 30 dni po ukończeniu kursu.( w przypadku braku odbioru są utylizowane ).
W przypadku pytań proszę dzwonić na nr. 517830790
KUP poniżej kliknij link przy WITRYNA INTERNETOWA